Jestem niefotogeniczny/ nie lubię zdjęć

Bardzo często zwierzacie mi się, że macie złe doświadczenia z sesjami fotograficznymi. Że nie lubicie zdjęć, że źle wychodzicie na fotografiach. Zawsze dbam o pełen komfort podczas naszego spotkania, a te wszystkie najpiękniejsze ujęcia powstają wtedy, gdy na choćby kilka sekund zapominacie, że stoicie przed obiektywem. Moje rodziny raczej nie pracują w modelingu i mają takie same obawy jak Twoje!

Skąd więc taki efekt końcowy? Przykładam ogromną wagę do tego, by sesje rodzinne i dziecięce były spontaniczne, pełne szczerych emocji wobec siebie. Jak to robię? Już moja w tym głowa, by wyłapać wszystko to, co w Was prawdziwe i piękne. Nie ma ludzi niefotogenicznych! Są tylko ludzie źle sfotografowani:)

Gdzie odbywają się sesje? Dlaczego nie pracuję w studio? 

Przez kilka lat pracy z rodzinami podczas sesji fotograficznych doszłam do wniosku, że miejsce zdjęć ma ogromne znaczenie i wpływa na efekt końcowy.  Uwielbiam naturalne i pełne emocji kadry, do nich zawsze dążę i uważam, że najlepszym tłem jest ponadczasowe otoczenie. Dlatego fotografuję Was w Waszym najważniejszym miejscu, jakim jest dom, albo korzystamy z piękna natury- idziemy razem w sielski kameralny plener. Jestem zdania, że  w takich warunkach poczujecie się najbardziej swobodnie i wpłynie to na najkorzystniejszy efekt końcowy:)

Na terenie Warszawy mam swoje sprawdzone sielskie miejsca, ale chętnie pójdę z Wami w Wasze ulubione zakątki.

Istnieje możliwość dojazdu w obrębie Mazowsza za dodatkową opłatą.

Co w sytuacji, gdy pada deszcze?
Moje sesje odbywają się w plenerze o każdej porze roku. Brak słońca nie jest przeciwwskazaniem do zdjęć, natomiast deszcz oczywiście tak. Gdy pada, przesuwamy termin naszej sesji na najbliższy dogodny czas.

W co się ubrać na sesję? 

To pytanie pojawia się bardzo często, i słusznie:) Dobrze skomponowany strój jest kluczem dobrej fotografii. Specjalnie dla Was przygotowałam krótki poradnik, więc wskakujcie śmiało: https://photomarika.pl/w-co-sie-ubrac-na-sesje-zdjeciowa/
Pamiętajcie też, że każda pora roku rządzi się swoimi prawami, kolorami, co też warto wziąć pod uwagę.
W razie pytań, pozostaję do Waszej dyspozycji:)

Czy otrzymamy wszystkie ujęcia z sesji, bez retuszu?

Wyznaję zasadę, że każde przekazane przeze mnie zdjęcie jest moją wizytówką, dlatego wyretuszowane zdjęcia to mój gotowy, najlepszy jaki mogę przygotować produkt finalny sesji. Dlatego nie przekazuję zdjęć surowych, nawet swojej rodzinie 🙂

Co w sytuacji, gdy dziecko nie współpracuje na sesji?

W ciągu ponad 4 lat, w których fotografuję rodziny, jeszcze nigdy nie powtarzałam  żadnej sesji. Uważam to za swój wielki sukces, choć nie wszystkie sesje dziecięce przebiegały gładko.
Wyłapuję z każdego spotkania te wszystkie ułamki sekund, których nie dostrzegacie. Nawet jeśli noworodek płacze dużo na sesji, a niesforny dwulatek cały czas biega- dla mnie to utrudnienia, ale potrafię znaleźć i zatrzymać te spokojne momenty, piękne spojrzenie a nawet sekundowe uśmiechy. Dajcie mi tylko swobodę i pamiętajcie, że z wykształcenia jestem psychologiem dziecięcym:)

Jaki jest czas oczekiwania na zdjęcia? 

Zdjęcia do wyboru wysyłam maksymalnie 3 dni po naszej sesji. Po wybraniu zdjęć przygotowuję zdjęcia w programie graficznym. Czas oczekiwania na gotowe fotografie to maksymalnie 4 tygodnie od Twojego wyboru. Poza szczytem sezonu udaje mi się oddać gotowy materiał dużo szybciej. 

Zgoda na publikację zdjęć? 

Świadectwo mojej pracy to właśnie fotografie tych wszystkich osób, które zgodziły się na publikację i które możecie oglądać na mojej stronie internetowej. To dla mnie zawsze bardzo dużo znaczy, gdy wyrażacie na to zgodę, bo pomagacie mi istnieć w roli fotografa 🙂 Jestem za to ogromnie wdzięczna! Zgoda jest oczywiście Waszą dobrowolną decyzją i oczywiście szanuję, jej brak. Nigdy nie publikuję zdjęć bez Waszej zgody. 

Jak sobie poradzimy na sesji, skoro nie lubimy pozować?

Nie lubicie pozować? To świetnie się składa, bo ja nie lubię narzucać konkretnych ustawień ! 🙂 Jak więc będzie wyglądała sesja?
Jedyne, o co proszę, to dużo miłości i uśmiechu, przytulania, trzymania za ręce. Potraktujcie nasze spotkanie jako czas dla Was i Waszej rodziny.
Ja zajmę się resztą! 🙂 Będę oczywiście Wam pomocą, podpowiem co wyjdzie dobrze na fotografiach, ale to Wasza miłość i emocje są dla mnie najważniejsze! Bez Waszej pomocy będzie mi trudniej, dlatego postarajcie się maksymalnie skupić na sobie, Waszych dzieciach i spędźcie ten czas tak jak lubicie.

Jeśli w sesji mają brać udział Wasze dzieci, pomyślcie co lubią robić, w co się bawić (najlepiej bez udziału zabawek, a z Waszym zaangażowaniem na 100% :). Na pewno wykorzystamy to podczas zdjęć! 🙂 Najczęściej sesja zdjęciowa to wspólny spacer, zabawy w domu na łóżku, czy podłodze. Chcę byście poczuli swobodę, bo ja do niczego nie będę Was przymuszać:)